Pierwsza wizyta u psiego fryzjera – jak przygotować pupila?
Pierwsze razy bywają stresujące, niezależnie od tego czy chodzi o pierwszą przejażdżkę autem po zdaniu kursu na prawo jazdy, pierwszą randkę, czy samotną wycieczkę nad morze. Naturalnym jest, że odczuwamy niepokój, gdy robimy coś nowego. Tak samo czują się także nasi ukochani podopieczni. Stres jak generuje pierwsza wizyta u psiego fryzjera to naturalna reakcja psiaka, jak i jego opiekuna. I o ile my zazwyczaj świetnie radzimy sobie z tego typu wyzwaniami, to nasz pupil – niekoniecznie. Dlatego dziś podpowiemy Wam kilka sprawdzonych sposobów, jak przygotować psa na pierwszą wizytę u groomera.
Kiedy wybrać się pierwszy raz do groomera?
Pierwsza wizyta u psiego fryzjera to stresujące doświadczenie dla szczeniąt, ale jeszcze większy stres dla dorosłych psów, które nie miały dotąd styczności z psim fryzjerem. Dlatego warto rozpocząć przygodę z groomingiem już w pierwszych miesiącach życia naszego czworonoga.
Okres szczenięcy to czas, gdy pies aktywnie uczy się nowych rzeczy i poznaje ogromny, otaczający go świat. To wtedy szczeniak najszybciej przystosowuje się do zmian. Warto więc wykorzystać ten okres na stopniowe przyzwyczajanie się do wizyt u psiego fryzjera. Tym bardziej, że jest to miejsce pełne nowych dźwięków, zapachów i przedmiotów. Odgłosy suszarek, woń środka dezynfekcyjnego oraz mnogość akcesoriów i urządzeń bywa przytłaczająca dla nas – ludzi. Wyobraźmy więc sobie, jak stresujące musi to być dla bezbronnego czworonoga. Dlatego tak istotne są wizyty w salonie groomerskim już od wczesnej młodości pupila. Kiedy umówić szczeniaka na pierwsze strzyżenie? Najlepiej pomiędzy 3, a 4 miesiącem życia.
Ile trwa pierwsza wizyta u psiego fryzjera?
Pierwszy raz u groomera bywa nieco dłuższy niż standardowa wizyta. Jednak czas spędzony w salonie pielęgnacji psów jest też zależny od wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Są to:
• Wielkość psa
Duże rasy muszą nastawić się na nieco dłuższy pobyt u groomera. Większy psiak to więcej sierści, a więc psi fryzjer będzie potrzebował więcej czasu na doprowadzenie Waszego pupila do ładu.
• Rasa psa
Psy długowłose spędzą u groomera więcej czasu, niż te o krótkiej sierści. Często też wymagają one większego nakładu pracy, aby uzyskać oczekiwany efekt.
• Stan sierści
To także istotny czynnik, wpływający na czas wizyty u groomera. Zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić psom, które mają dłuższe przerwy pomiędzy wizytami w salonie lub u psiego fryzjera nigdy nie były. Na stan sierści wpływa także pielęgnacja stosowana w domu. Często nieświadomie wybieramy nieodpowiednie kosmetyki. Warto dopytać więc groomera o pomoc w ich doborze.
• Zachowanie psa
Psy są trochę jak ludzie. Każdy ma inny charakter i usposobienie. W związku z tym ich zachowania w psim salonie fryzjerskim będą różne. Lękliwe i podatne na stres psy spędzą u psiego fryzjera więcej czasu. Profesjonalny groomer będzie starał się wykonywać swoją pracę powoli i z większą ostrożnością, aby nie narazić Waszego czworonoga na dodatkowy stres.
• Regularność wizyt
Psy, które regularnie korzystają z usług groomerskich będą zdecydowanie spokojniejsze, a tym samym będą łatwiej współpracować z profesjonalistą. Dlatego też pierwsza wizyta psa u fryzjera bywa tą najdłuższą. Jest to zupełnie nowe doświadczenie i niepokój u czworonoga wpływa często na przedłużenie się trwania usługi.
Ile trwa wizyta u psiego fryzjera? Najczęściej kompleksowy zabieg, obejmujący kąpiel, kosmetykę uszu, oczu i strzyżenie zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Wszystko jednak zależy od naszego psiaka i zazwyczaj już po kilku wizytach jesteśmy w stanie określić to dokładniej.
Jak zmniejszyć psi stres u groomera?
Wizyta u groomera to stres dla Waszego pupila, szczególnie wtedy gdy jest to jego pierwszy raz. Profesjonalny psi fryzjer wie jak poradzić sobie ze stresem u zwierzęcia tak, aby skutecznie go zredukować. Pomaga w tej kwestii także ścisła współpraca z opiekunem zwierzaka. Warto jednak zastosować kilka domowych trików, które pomogą Waszemu pupilowi oswajać stres jeszcze przed spotkaniem z profesjonalistą.
• Krótki spacer przed wizytą
Pozwolenie psu wyszaleć się na spacerze to zdecydowanie dobra opcja przed wizytą w psim salonie. Chwila wytchnienia sprawi, że pies podczas wizyty będzie spokojniejszy i nie znudzi się zbyt szybko. A jak wiadomo – nuda potrafi rodzić szalone pomysły w psiej głowie.
• Regularne czesanie w domu
Przyzwyczajanie psiaka do widoku i dotyku szczotki to bardzo istotny element, który pomoże zredukować u niego stres – szczególnie ten podczas pierwszej wizyty w salonie groomerskim.
• Dźwięki suszarki
Regularne włączanie suszarki przy psie zdecydowanie pomoże mu oswoić się z dźwiękami, z jakimi zetknie się Wasz pupil w salonie groomerskim.
• Przyzwyczajanie psa do zabiegów pielęgnacyjnych
Warto także od czasu do czasu zaglądać do uszu psu, chwytać go za łapy, czy oswajać z akcesoriami takimi jak nożyczki, suszarka czy cążki do pazurów (oczywiście pod nadzorem!). Dla szczenięcia może to być element świetnej zabawy z opiekunem, która przyczyni się do zmniejszenia stresu, gdy ten trafi już w ręce psiego fryzjera.
Dzięki tym prostym wskazówkom pomożecie swojemu ukochanemu czoworonogowi przygotować się do pierwszego razu u groomera.
Wizyta u groomera – czego powinien spodziewać się opiekun?
Pierwsza wizyta u groomera tu duży stres zarówno dla psiaka jak i jego opiekuna. Zazwyczaj pojawia się u niego wiele pytań, między innymi o pielęgnację, odstępy pomiędzy wizytami, czy czas trwania zabiegu. Równie istotnym dla właścicieli pytaniem jest ile kosztuje groomer i jego konkretne usługi. Przed wizytą warto więc zapoznać się z cennikiem , który ustalany jest indywidualnie w danym salonie. Istotne jest także przeczytanie, do którego zamierzamy się udać, a także sporządzenie listy pytań, które chcemy zadać specjaliście. Uwierzcie nam – będziecie mieć ich sporo, w szczególności na pierwszej wizycie. 🙂 Nie zniechęcajcie się także, gdy Wasz pupil początkowo nie będzie chciał współpracować z groomerem. Czas i przyzwyczajenie wkrótce zrobią swoje.
Jakie są Wasze doświadczenia z pierwszą wizytą u groomera? Podzielcie się nimi w komentarzach!
A jeżeli zastanawiacie się jaki efekt możecie osiągnąć dzięki wizycie u psiego fryzjera, koniecznie odwiedźcie nasze social media – Facebook i Instagram, gdzie regularnie dzielimy się z Wami metamorfozami naszych psich klientów.
Podziel się z nami swoimi myślami!
Skomentuj.